Small ORANGE pouch

14€
Available: 7

FREE SHIPPING ON ALL EU ORDERS

Delivery time: 3 - 7 DAYS

Finally your problems with scattered and disordered accessories in your bag or backpack will end. Use the sachet as a toiletry bag, carry-on bag, electronics case, protective pouch, pencil case, and even( by buying a long strap) - as a crossbody bag.

Fabric: 100% polyester

Specification:

 • colour: orange
 • fastened with a zipper
 • dimensions: 14x16cm

  Order process time is 1-2 working days, unless there is a special information on the product page.  

  Free shipping on all EU orders - shipped by UPS. 

  Rest of the world: 15 EUR.

  Delivery time: 3 to 7 working days, depending on the location.

  If you want to make a return, please email us at: buy@cargobyowee.com.
  Merchandise can be returned within 100 days of receipt.
  By placing an order at our store, you are responsible for the cost of return shipping back.

  Return adress:
  Showroom CARGO by OWEE
  Filtrowa 62/224
  02-057 Warsaw
  Poland

  CORDURA® to superwytrzymała tkanina wykonana z nylonu produkowanego przez firmę Invista. Stosowana jest przez czołowych światowych producentów oporządzenia wojskowego, turystycznego, czyli wszędzie tam gdzie potrzeba najwyższej jakości i wytrzymałości.

  CORDURA®  cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością na rozerwanie i przetarcie, co czyni nasze produkty praktycznie niezniszczalnymi. Jest dwa razy bardziej wytrzymała od standardowego nylonu, trzy razy bardziej wytrzymała od poliestru i aż dziesięć razy mocniejsza od bawełny. CORDURA® jest także wodoodporna, dlatego zawartość torby, nerki czy plecaka jest bezpieczna bez względu na pogodę.

   

  Sposób prania: 60°C, przy normalnym załadowaniu bębna, prać środkami piorącymi bez wybielacza i płynu zmiękczającego. Należy ustawić niską liczbę obrotów przy wirowaniu, nie poleca się suszenia w suszarce bębnowej. Prasowanie w niskiej temperaturze (zakres wełny i jedwabiu). W przypadku silnego zabrudzenia spowodowanego olejami bądź tłuszczami zaleca się pranie chemiczne. Dostępne w sprzedaży środki do usuwania plam należy sprawdzić najpierw w niewidocznym miejscu.

  Powiadominie o dostępności produktu.